PORADY VIDEO W SIECI
Wsparcie i rozwój koni na każdym etapie życia
Profesjonalna pomoc w rozwoju i karmieniu koni
Wyselekcjonowane produkty służące jak najlepiej koniom

Sklep z dietetycznymi paszami objętościowymi dla koni

Pasze objętościowe soczyste

Dobrej, a co ważne także i taniej paszy dostarcza pastwisko. Przyjmując, że koń w ciągu 12 godzin potrafi zjeść od 30 do 40 kg trawy, dla poszczególnych koni trzeba zarezerwować:

Wyhodowanie dobrego i zdrowego konia bez pastwiska jest trudne, ale nie niemożliwe. W takiej sytuacji podawać mu trzeba zielone "koszonki" w ilości do 30 kilogramów dziennie. Zimą rolę takiej paszy dla koni pełnić mogą marchew, która ma właściwości dietetyczne i mlekopędne (do 10 kg dziennie), buraki cukrowe (do 15 kg) i parowane ziemniaki (do 20 kg) zastępujące część ziaren zbóż oraz kiszonki (do 10 kg), na które stawia się jednak sporadycznie.

Pasze objętościowe suche

Najwłaściwsze pasze dla koni to siano łąkowe z zauważeniem, że niewskazane jest podawanie siana z łąk mokrych i częściowo zalewanych. Dobre jest jedynie te zebrane łąk suchych, którego dzienne dawki sprowadzać się mogą do 12 kg. Średnio podaje się tu 1-2 kg takich suchych paszy dla koni na 100 kg jego ciężaru.Dietetyczna pasza objętościowa dla koni

Do tego rodzaju pasz zaliczamy także siano z upraw polowych, w tym siano z lucerny uzupełniające ilość białka, którego podaje się połowę dawki siana łąkowego. Słomę owsianą i jęczmienną podajemy dla koni wykonujących lekką pracę, a ze słomy żytniej robi się sieczkę. Gorsze jest z kolei siano z koniczyny czerwonej, którymi nie karmi się koni rasy szlacheckiej.

Treściwe pasze dla koni

Pośród paszy dla koni bardzo ważną rolę odgrywają także pasze treściwe, a to dlatego, że zawierają w sobie duże ilości składników energetycznych oraz białka. Najwłaściwszą paszą jest tu owies, który ma najlepsze proporcje składników, a dodatkowo zawiera jedynie 4% tłuszczu. Dawki owsa wynoszą najczęściej 5-6 kg dziennie. Koniom o dobrym uzębieniu podaje się pełne ziarna owsa. Młodszym i starszym można podawać owies śrutowany. Gorsza pasza dla zwierząt to jęczmień oraz żyto, ulegające w przewodzie pokarmowym pęcznieniu oraz sklejaniu.Cenną dietetyczną i mlekopędną paszę dla koni stanowią natomiast otręby pszenne, które podaje się od 1 do 3 kg dziennie. Wyróżniamy tu otręby żytnie i jęczmienne, siemię lniane, bobik oraz inne rośliny strączkowe.Zobacz również: Sieczki dla koni