PORADY VIDEO W SIECI
Wsparcie i rozwój koni na każdym etapie życia
Profesjonalna pomoc w rozwoju i karmieniu koni

Sieczki dla koni - pasze objętościowe suche

Koń to w 100% zwierzę roślinożerne, którego przewód pokarmowy jest skonstruowany tak, aby przetrawiać duże ilości włókna pochodzącego z produktów roślinnych, co nie oznacza, że koń może w tym zakresie jeść, co mu się podoba. Nie da się ukryć, że odpowiednio skomponowana dieta nie tylko wpływa na dobre samopoczucie zwierzęcia, jego świetną sylwetkę, wygląd zewnętrzny, a także ogólną wydolność organizmu, ale pozwoli jednocześnie uniknąć bolesnych i niebezpiecznych chorób oraz schorzeń metabolicznych. Do tych zaliczyć możemy kolkę, ochwat, mięśniochwat, wrzody czy biegunkę.

W utrzymaniu przewodu pokarmowego zwierzęcia w odpowiednim stanie i przybliżyć żywienie paszami jak najbardziej do naturalnego pomagają sieczki dla koni. Wymieszanie ich z paszą pomaga lepiej ją strawić. Sieczki dla koni odpowiadają zatem za dostarczenie do organizmu niezbędnych witamin i minerałów znajdujących się w suszach.

Szeroki wybór sieczek - naturalne żywienie koni

Termin "sieczki dla koni" jest jednak bardzo ogólny. Trzeba bowiem podkreślić, że w przeciągu kilku ostatnich lat liczba sieczek dla koni w Polsce znacząco się zwiększyła w porównaniu z okresem wcześniejszym. Z pewnością po części jest to też spowodowane tym, że świadomość w zakresie żywienia koni ich hodowców także jest na znacznie wyższym poziomie.

Dla koni sportowych często podaje się sieczki wysokokaloryczne i wysokobiałkowe, które pomagają rozbudować masę mięśniową oraz regenerują mięśnie po wysiłku. Takie sieczki dla koni poleca się także hodowcom zwierząt, które mają tendencje do szybkiego i nadmiernego chudnięcia.

Dla koni, które przy posiłku lubią powybrzydzać, poleca się sieczki z aromatem bądź też dodatkiem pachnących ziół. Smakiem i aromatem zachęcają one zwierzęta do zjedzenia paszy.

Specjalne sieczki dla koni komponuje się też dla zwierząt z problemami pokarmowymi i chorobami metabolicznymi. Wówczas skrupulatnie przyrządzone mieszanki z traw i lucerny z jednej strony zapewnią koniowi dużą liczbę niezbędnych składników odżywczych, z drugiej z kolei złagodzą przebieg choroby i uregulują pracę przewodu pokarmowego.

Rodzaje i charakterystyka pasz objętościowych i treściwych dla koni

Pasze dla koni są w zasadzie takie same jak dla innych zwierząt na gospodarstwie. Sęk w tym, że jedne dla nich nadają się bardziej, inne mniej. Ogólnie rzecz biorąc, wyróżniamy pasze objętościowe suche i pasze objętościowe soczyste oraz pasze treściwe. Więcej na temat pasz objętościowych i treściwych znajdziesz tutaj: pasze dla koni